Aktív Állampolgárság
Aktív Állampolgárság
Az aktív állampolgár az a személy, aki szerepet vállal a közösségében. Fontos, hogy ez a szerep egy építő és konstruktív szerep legyen. Aktivitásra számos mód van az önkéntes vagy jótékonysági erőfeszítéstől kezdve a professzionális pro-bono (térítésmentes) munkáig. Fontos, hogy az állampolgárok a saját társadalmi és kulturális komfortzónájukon túl is felmerjenek vállalni aktivitást. Aktív állampolgár az a személy is, aki nem feltétlenül önkéntes munkájával, hanem képességei szerint különböző formákban vesz részt a társadalmunkat alkotó folyamatokban: odafigyel/szavaz, támogat, adományoz, stb...
Az aktív állampolgár érti az összefüggéseket a jogok és felelősségek között. Az aktív állampolgár felismeri azt, hogy bizonyos jogokkal állampolgári felelősségek (kötelezettségek) is járnak. Ezeket a jogokat és kötelezettségeket különböző szinteken érzékelhetjük (helyi közösség, országos, regionális vagy EU). Az aktív állampolgárság az amikor egy állampolgár egyensúlyban gyakorolja jogait és teljesíti kötelezettségeit.
Tájékozott Állampolgár
A tájékozottság elengedhetetlen része az aktív állampolgárságnak. Tájékoztatáshoz soroljuk, nem csupán a tényszerű tartalomorientált tájékoztatást, de a különböző döntések potenciális következményeinek bemutatását is, beleértve a „távolmaradás” következményét. Veszélyesnek és kontraproduktívnak tartjuk, ha az állampolgári aktivitás a megfelelő tájékozottság hiányában politikai propaganda nyomására fokozódik.
Felelős Állampolgár
Egy felelős társadalom eléréséhez, alapítványunk az aktív állampolgárságot, - amelybe belefoglalja a tájékoztatást és az aktív részvételt - kritikus fontosságúnak tartja. Fontosnak tartjuk, hogy az „egyéni döntés”, a „kollektív következmény” és az „egyéni felelősség” elvei közvetlenül érezhetőek legyenek. Az aktív állampolgárság hatása legszembetűnőbben helyi és közösségi szinten érezhető.
Közösségépítés / szervezés projekt
Aktív közösségek minden sikeres program alapjául szolgáltnak. Az FTA a közösségeket építését az alábbi kategóriákba sorolja:
-
szervezeti szinten (egyetemek, iskolák, stb)
-
közösségi szinten (nők egyesülete, szülői közösség, stb)
-
Téma szinten (iskolai megfélemlítés, társadalom, stbÖ
-
Szomszédsági szinten (neighborhood watch)
A szervezést, szerveződést az FTP InfoKör alkalmazása segíti elő. Tervezett implementáció 2017 január.